Jak ustalić strategię pozycjonowania dla firmy, aby pozyskać klientów z Google?


Jak ustalić strategię pozycjonowania dla firmy, aby pozyskać klientów z Google?

W dzisiejszych czasach, w dobie internetu, wszechobecnych mediów społecznościowych i ciągle zmniejszającego się świata, nie da się prowadzić firmy, działalności bez strony internetowej. Niestety nie wystarczy już również tylko jej stworzenie i „wrzucenie na serwer”, trzeba jeszcze zadbać o to, aby strona była widoczna, przejrzysta i łatwa do znalezienia. Jest wiele narzędzi, aby nasza strona pojawiała się wysoko w wynikach wyszukiwania Google.

Zdobywające coraz większa popularność Google Ads, pozwala na szybkie „podbicie” wyników strony, jednak nadal najczęściej używa się SEO, czyli potocznie pozycjonowania strony. W naszym artykule postaramy się przybliżyć Państwu tajniki tego narzędzia oraz podpowiedzieć co i jak zrobić, żeby dana firma stała się widoczna w sieci co wpłynie na przypływ klientów do naszego biznesu.

SEO, czyli organiczna praca, która potrafi przynieść pożądane efekty.

Przed skutecznym „wypozycjonowaniem” strony swojej firmę, najpierw trzeba zrozumieć, czym jest SEO. Search Engine Optimization  to w najprostszych słowach, działania mające na celu optymalizację strony pod kątem wyszukiwarek internetowych. Darmowe, organiczne wyniki wyszukiwań oraz wysoka w nich pozycja, mają realny wpływ na liczbę odwiedzin, pozycję marki oraz sprzedaż usług, towarów oferowanych przez daną firmę. Działania SEO można „umownie” podzielić na:

  • optymalizację, czyli wszelkie działania mające na celu usprawnianie działania strony, aktualizację treści itp
  • Link- building, czyli „ubogacenie” strony wartościowymi linkami zewnętrznymi, które swoją popularnością, jakością oraz podobną tematyką zwiększają atrakcyjność strony, na której są umieszczone.

Od czego zacząć pozycjonowanie, czyli analiza mocnych i słabych stron.

Proces ustalania strategii pozycjonowania, powinno się zacząć od dokładnej analizy danej strony, przyjrzenia się konkurencji, naszych mocnych i słabych strony, czyli gdzie jesteśmy w tej chwili i co byśmy chcieli osiągnąć. Pozycjonowanie, jak i ogólnie marketing to bardzo złożone procesy i działania „po omacku” skazane są prawie w 100% na porażkę. Zawsze warto więc oddać to w ręce ludzi, którzy się na tym znają. Nie warto wszak z bolącym zębem iść do kosmetyczki ani ze złamaną ręką do mechanika, tak samo jest z działaniami marketingowymi naszej strony.

Słowa kluczowe, czyli po pierwsze nie szkodzić.

Słowa kluczowe, frazy mają ogromny wpływ na to, jak przeglądarka Google widzi naszą firmę oraz jak widzą nas potencjalni odbiorcy. Mądrze dobrane słowa kluczowe, zawarte w artykułach, opisach, treściach strony muszą być ułożone tak, aby nie rywalizowały ze sobą. Kanibalizm treści na stronie powoduje wzajemne walczenie ze sobą tekstów, co zmniejsza ich siłę przebicia w Google. 

Szybka i czytelna strona, czyli to, co Google lubi najbardziej.

Dobrze zaplanowana i stworzona strona, to ważny element procesu SEO. Już na etapie jej projektowania, warto zadbać o jej przejrzystość, czytelność, prędkość ładowania się, odświeżania. Ponad połowa odwiedzanych stron internetowych jest otwierana za pośrednictwem urządzeń mobilnych, responsywność to klucz do sukcesu i widoczności strony w rankingach Google. Przeglądarka ta wspiera i winduje strony w wersji mobile, doskonale wpisując się w aktualne trendy ery post-pecetowej.

Im więcej mądrych treści, tym wyższy wynik wyszukiwania. 

Znaczący wpływ na wysokie miejsce w rankingu wyszukiwań Google, ma ilość a przede  wszystkim jakość dodawanych treści. Mądrze planowane artykuły, interesujące i wciągające nagłówki, które przyciągają wartościowych ruch na stronę oraz tekst połączony ze wciągającymi multimediami to gwarancja wzrostu zainteresowania naszą stronę, oraz poprawy pozycji w wyszukiwaniu Google.

Jakość ruchu na naszej stronie poprawia pozycję w Google.

Atrakcyjność naszej strony dla odbiorców, znacznie wpływa na jakość ruchu oraz pozycję w Google. Jeżeli potrafimy zaoferować odbiorcą ciekawe treści, zaangażować ich do zagłębienia się w poruszaną tematykę, to Google „widzi” te działania i docenia poprzez poprawę naszej pozycji w wynikach wyszukiwania. Często dodawane i odpowiednio zredagowane treści, wymuszają na użytkownikach, pozostanie na stronie dłużej, co jest kluczem do sukcesu. Warto więc znać profil naszych potencjalnych odbiorców, aby lepiej trafiać w ich gusta i stale poszerzać ich grono. 

Link-Building, czyli wykorzystanie stron konkurencji, aby zwiększyć zainteresowanie naszych odbiorców.

Wspomniany już wcześniej Link-Building to ważny element całego procesu SEO. Wartościowe linki umieszczane na naszej stronie, ze stron o podobnej tematyce zwiększają ruch na naszej stronie, co pozwala osiągnąć wyższą pozycję wyszukiwania. Linki powinny być odpowiednio zróżnicowane, jeżeli chodzi o nazewnictwo i podstronę, aby nikt nie posądził nas o SPAM. Lepiej więc dodawać mniej linków z wartościowych i „mocnych” portali niż zasypywać naszą stronę tysiącem mniej linków mniej wartościowych.

Google Analytics, czyli kopalnia wiedzy o naszej stronie. 

Podejmując jakiekolwiek działania marketingowe, trzeba na bieżąco sprawdzać ich efekty. Ciągła optymalizacja podejmowanych działań pozwala na szybsze efekty oraz utrzymanie właściwego bilansu zysków-strat. Google Analytics to ciągle ulepszane narzędzie, które dostarcza wszystkich niezbędnych informacji. Najważniejsze co możemy wyciągnąć z Analytics to:

  • informację o ruchu organicznym, 
  • informacje o ruchu z urządzeń mobilnych, przodujących wśród użytkowników,
  • wartość współczynnika odrzuceń, czyli ilu użytkowników odwiedza naszą stronę, bez podejmowania jakiejkolwiek akcji.
  • analiza zawartości witryny, co jest mniej a co bardziej atrakcyjne dla naszych użytkowników, pozwoli nam to określić strategię rozwoju samych treści dodawanych na stronę.

Social Media i ich pośredni wpływ na pozycje SEO.

Powszechnie wiadomo, że powiązane ze stroną profile w social mediach, jakość ich prowadzenia i popularność nie mają wpływu na pozycję SEO, jednak już ruch generowany poprzez Social Media ten wpływ ma. Atrakcyjny profil, dobre treści oraz multimedia angażujące użytkowników, przenoszące w mądry sposób na promowaną stronę zwiększą ruch, a o to przecież nie tylko w SEO, ale i w każdym podejmowanym działaniu marketingowym chodzi. Dbajmy o Social media, a one zadbają o naszą stronę!

Podsumowując, optymalizacja strony to złożony i żmudny proces, który mądrze przeprowadzony potrafi przynieść do naszej strony ten najbardziej wartościowy ruch-ruch organiczny. Połączenie sił wszystkich dostępnych działań marketingowych. SEO wspierane przez Google Ads, Social Media takie jak Facebook, Instagram czy Twitter, reklamy w portalach branżowych typu Linkedin pozwalają osiągnąć znakomite efekty i wypromować naszą stronę do granic możliwości, które przecież nie istnieją w dzisiejszym, ciągle rozwijającym się świecie internetu. Marketing to ciągła praca, ulepszanie i obserwacja zmieniających się trendów. To droga, której początek ciężko określić, a już na pewno nie da się określić jej końca.

Comments are disabled.