Darmowe materiały graficzne – 7 sposobów na atrakcyjną treść


Pozyskiwanie dobrych jakościowo materiałów graficznych nie jest prostą sprawą. Większość obrazów publikowanych w sieci, które idealnie pasują do naszych potrzeb, posiada ograniczenie w postaci praw autorskich. Ich zignorowane może sprawić nam wiele nieprzyjemności np. w postaci konieczności zapłacenia niemałych pieniędzy autorowi, którego prace nielegalnie wykorzystaliśmy. Podobny problem jest również  z narzędziami do obróbki grafiki. Najpopularniejszy na świecie Photoshop to spory wydatek, a jego stopień zaawansowania i funkcjonalność jest często zbyt wyskoki jak na możliwości osoby, która chce tworzyć proste grafiki na potrzeby firmy. Nie ma sytuacji bez wyjścia. Czym byłby Internet, w którym nie możemy znaleźć interesujących nas rzeczy za tzw. darmoszkę. Musimy tylko wiedzieć gdzie szukać, aby znaleźć darmowe materiały graficzne. Poniżej przedstawiamy 7 sposobów na pozyskanie i stworzenie atrakcyjnych treści graficznych, które wykorzystamy na potrzeby strony www, bloga czy kanałów Social Media.

Z tekstu dowiesz się:

  • gdzie szukać darmowych materiałów graficznych
  • jakie programy możesz używać bezpłatnie do tworzenia grafik
  • jak stworzyć memy na kanały społecznościowe
  • skąd możesz pobrać nowe darmowe czcionki
  • gdzie możesz szukać różnych darmowych kształtów do swoich materiałów

 

1. Stocki – tam znajdziesz darmowe materiały graficzne

Grafiki, które możecie dowolnie wykorzystywać bez uiszczania opłaty licencyjnej lub publikowania autora oznaczone są licencją CC0 co oznacza, że „utwór” znajduje się w domenie publicznej. Grafiki z licencją CC BY możecie używać pod warunkiem wskazania kto jest jej autorem. W Internecie oczywiście znajduje się szereg serwisów, z pobieranie materiałów do publikacji i edycji jest zupełnie darmowe.

Freepik – serwis, w którym wyszukacie darmowe materiały graficzne: grafiki wektorowe, pliki PSD, zdjęcia. Sprawdzajcie dokładnie rodzaj licencji, ponieważ znajdują się tu zarówno materiały CC0 jak i CC BY, a na samym początku publikowane są wyniki z płatnego serwisu Shutterstock.

Pixabay – bank ponad miliona bezpłatnych zdjęć, ilustracji, grafik wektorowych i filmów wideo. Wyszukiwać je możecie wg następujących parametrów: rodzaj materiału, orientacja (horyzontalna/wertykalna), kategoria tematyczna, rozmiar oraz dominujący kolor.

Foodiesfeed – prawdziwa gratka dla wszystkich, którzy potrzebują zdjęć związanych z jedzeniem. Zdjęcia posiadają licencję CC0, a autorami są fotografowie z różnych zakątków świata. Można nieźle zgłodnieć podczas wybierania. Darmowe zdjęcia z jedzeniem znajdziecie również w serwisie Foodshot.

Gratisography – naprawdę inspirujące zdjęcia autorstwa różnych fotografów. I tutaj też możemy przeszukiwać wg różnych kategorii m.in. zwierzęta, natura, obiekty, ludzie, miasta.

New Old Stock – stare, czarno-białe oraz kolorowe fotografie w konwencji retro. Klimatyczne, inspirujące, wolne od praw autorskich. Nic tylko przeglądać i wybierać.

Oczywiście może zdarzyć się tak, że nie znajdziecie w wyżej wymienionych. serwisach grafik, które są Wam niezbędne. Co wtedy? Na ratunek przychodzą darmowe okresy próbne w płatnych bankach zdjęć. W ich trakcie możecie pobrać określoną liczbę materiałów, a przed rozpoczęciem kolejnego okresu rozliczeniowego zrezygnować z członkostwa bez żadnych konsekwencji.

2. Mam już zdjęcia, potrzebuję narzędzi do ich obróbki.

Co teraz? Cóż, należy postąpić dokładnie jak w poprzednim punkcie, zdać się na bogactwo Internetu. Uwierzcie, naprawdę nie potrzebujecie zaawansowanego narzędzia jakim jest Photoshop aby samodzielnie, legalnie oraz estetycznie przygotować grafikę do publikacji.

Pixir – to pierwsze narzędzie online, które pomoże Wam w zmaganiach z przygotowywaniem treści graficznych. Co istotne, możecie go używać zarówno na komputerach jak i na urządzeniach mobilnych. Pixlr pozwala pracować na warstwach, jest bogaty w różnego rodzaju ustawienia. Przygotowywaną grafikę zapiszecie w wersji edytowalnej, a dwa tryby tworzenia editor oraz express dla mniej zaawansowanych użytkowników stawiają to narzędzie w czołówce darmowych programów graficznych.

Thinklink – Program za pomocą, którego stworzycie interaktywne grafiki. Umieścicie na nich linki, które będą kierowały do wybranych przez Was podstron. Naprawdę fajne i przydatne narzędzie.

Photovisi – z jego pomocą przygotujecie naprawdę pomysłowe kolaże i grafiki okolicznościowe.

3. Ratunku! Mój Facebook i Instagram umierają z braku contentu i zanudzają na śmierć fanów mojej marki!

Temat poważny, nie wolno go lekceważyć w czasach kiedy większość działań marketingowych koncentruje się wokół mediów społecznościowych. Jak to w życiu bywa jest popyt jest podaż ?

Canva – to podstawowe narzędzie, które powinien opanować każdy Social Media Ninja. Z pomocą Canvy przygotujecie szybko efektowną grafikę na Facebooka (post, zdjęcie w tle), innego rodzaju grafiki do serwisów SM, prezentację, plakat, post na Instagrama, banner na stronę www, kartkę pocztową, kolaż i wiele innych materiałów marketingowych. Mało? Canva oferuje również szeroki wybór szablonów do każdej kategorii. Ten program to absolutne must have!

I w zasadzie na tym można byłoby już skończyć, ale warto również zajrzeć do Social Media Image Maker, dzięki któremu przygotujecie profesjonalne grafiki chyba na każdy istniejący kanał SM, a jest ich naprawdę sporo. ?

4. Chcemy się pośmiać razem z Wami, a także spróbować Was rozbawić.

Jak to zrobić? Wiadomo, memy! Pojawiły się, zadomowiły na stałe i często zaskakują kreatywnym połączeniem tekstu z obrazem oraz inteligentnym humorem. Internet bez memów i zdjęć kotków byłby o połowę mniej atrakcyjny. Poznajcie zatem narzędzia, które pozwolą Wam stworzyć memy jakich świat jeszcze nie widział.

Memecenter – generator memów online.

Meme Generator Free – aplikacja na androida, która pozwala tworzyć memy i natychmiast udostępniać je znajomym poprzez SM.

iMeme – program do zainstalowania na komputerze, którego dużą zaletą jest brak znaku wodnego. Mem, który tworzycie jest Wasz i tylko Wasz, a chwilę później całego świata.

5. Chcemy nie tylko bawić, ale również przekazywać wiedzę.

Ten szczytny cel wspomagają darmowe programy do tworzenia infografiki. Nagle okazuje się, że nie jest to tak skomplikowane jakby się mogło wydawać.

Piktochart – te rewelacyjne narzędzie, dzięki któremu stworzycie infografikę, która zaciekawi, zainspiruje, zdobędzie setki lajków i tyleż udostępnień. Kreatywne infografiki możecie również tworzyć za pośrednictwem Ease.Ly oraz Infogram.

Dużą popularnością cieszą się również chmury słów. W serwisie Wordle z tekstu, który wgracie stworzycie wspaniałą chmurę, w której słowa częściej pojawiające się w tekście źródłowym otrzymają wyższą rangę. Możecie je edytować za pomocą różnych czcionek, układów i schematów kolorów.

6. Typografia – czcionki mają znaczenie.

Tu z pomocą przychodzi Google. Na stronie Google Fonts znajdziecie kolekcję darmowych czcionek. Innym ich źródłem jest Font Squirrel, gdzie również znajdziecie pokaźny zbiór, który pomoże Wam uatrakcyjnić każdy przekaz.

Co jeżeli znaleźliście czcionkę marzeń w Internetach i koniecznie chcecie wiedzieć co to za cudo? Nic prostszego. Instalujecie dodatek do przeglądarki chrome o nazwie WhatFont, zaznaczacie interesujący Was tekst i po chwili wiecie już wszystko.

7. Ikony oraz kształty

Na koniec zostały nam do omówienia jeszcze ikony oraz kształty, które również możecie pozyskiwać z darmowych źródeł w Internecie.

W serwie IconShock znajduje się obszerny bank potrzebnych Wam materiałów. Pogrupowane są wg kilkunastu kategorii, dzięki czemu bez problemu odnajdziecie to czego aktualnie szukacie. Ciekawym rozwiązaniem jest również serwis The Noun Project, ale zasoby tam zgromadzone, wykorzystać możecie wyłącznie do prywatnych celów.

Comments are disabled.